Matura z informatyki - rozwiązania zadań

Poradniki

Jeżeli podoba Ci się ta forma poradnika i chcesz poznać kolejne części - zapisz się na nasz newsletter.

Otrzymasz dodatkowo kolejne części poradnika na temat Excela całkowicie bezpłatnie.

Etap drugi: Wprowadzamy dane do arkusza

Tak jak wspomniałem we wcześniejszym wpisie, jeżeli mamy plik z danymi do zadania, możemy przystąpić do ich importu. Szerzej opisałem tę procedurę w dalszej części poradnika, więc
w tym miejscu nie będę tego kroku szczegółowo komentował.

Jeżeli do zadania nie dołączono pliku z danymi i musimy je wprowadzić sami, pamiętajmy o kilku trickach, które mogą nam przyspieszyć oraz ułatwić pracę.

Szybkie numerowanie komórek

Jeżeli chcesz ponumerować kolejne komórki począwszy od A1 do A10, wykonaj kolejne kroki:

·       zaznacz w arkuszu komórkę A1 i wpisz 1, następnie komórkę A2 i wpisz 2,

·       zaznacz obszar A1:A2,

·       najedź myszką na prawy dolny róg zaznaczonego pola - kwadracik (tzw. uchwyt wypełniania)

Etap pierwszy: Rzut oka na zadanie

Oto dostałeś swój arkusz maturalny i teraz myślisz, od czego zacząć? Jak to mówią, najlepiej od początku. Przeczytaj dobrze polecenie. Znajdziesz w nim szereg wskazówek, jak zabrać się do zadania.
Zadania z Excela można podzielić na dwie kategorie. Pierwsza obejmuje te zadania, do których dołączono plik tekstowy z danymi. Moim zdaniem jest to łatwiejszy wariant, ponieważ po zaimportowaniu danych właściwie możemy przystąpić do pracy i zdobyć upragnione punkty.
Druga kategoria zadań to takie, do których nie dołączono pliku z danymi. Trzeba więc te dane stworzyć sobie samemu. Oczywiście musimy to zrobić na postawie treści z arkusza. Często są to zadania, w których rozpatrujemy jakieś zjawisko, które dzieje się w określonym czasie, np. kilku miesięcy. Tak były skonstruowane zadania z matury w roku 2014 (Zadanie 4. Ferma.) oraz 2015 w starej formule (Zadanie 6. Zbiornik.). Moim zdaniem tego typu zadania wymagają więcej uwagi, bo już na wstępie możemy źle zrozumieć polecenie i błędnie wyprowadzić dane wejściowe.

Excel do matury - zupełne podstawy

Jak zapewne wiesz, Excel jest arkuszem kalkulacyjnym. W dużym uproszczeniu służy do wykonywania różnego rodzaju obliczeń, symulacji oraz tworzenia wykresów. Na upartego da się w nim pisać, podobnie jak w edytorze tekstów, ale do tego wygodniejszy jest Word.


Podstawowym elementem arkusza jest komórka, czyli pole, które powstaje na przecięciu kolumny i wiersza. Na obrazku poniżej w pierwszej komórce wpisana jest cyfra 2. A1 oznacza więc adres komórki, który powstaje od litery określającej kolumnę oraz numeru wiersza.

Napisałem ten poradnik, by omówić zagadnienia maturalne dotyczące Excela. Być może, stoisz właśnie przed trudnym zadaniem, jakim jest rzetelne przygotowanie się do matury. Egzamin z informatyki nie należy do łatwych, zadania z reguły są dość rozbudowane, a czasu na ich wykonanie niewiele.

Tu z pomocą może przyjść ten poradnik. Podzieliłem go na kilka części, w których opisuję kolejne etapy rozwiązywania zadania typu maturalnego. Starałem się używać prostego, miejscami nawet potocznego języka, by to co prezentuję nie było nudne i lepiej trafiało do odbiorcy.

Na dobry początek mały żarcik informatyczny:

Jaka jest ulubiona piosenka adminów?
- Chcę oglądać twoje logi-logi, logi, logi.

Teraz zapnij pasy, bo… Zaczynamy!

© 2020 MaturaInformatyka.pl || Kontakt: admin(malpa)maturainformatyka.pl

Search