Matura z informatyki - rozwiązania zadań

Poradniki

  1. Wstęp
  2. Zrozumienie materiału
  3. Systematyczna nauka
  4. Rozwiązywanie testów i zadań
  5. Korzystanie z dodatkowych źródeł
  6. Podsumowanie

Wstęp: Matura z informatyki to egzamin, który może wydawać się trudny i wymagający. Jednak, jeśli podejdziemy do niego odpowiednio przygotowani, to z pewnością uda nam się zdać go z dobrym wynikiem. W tym artykule przedstawimy kilka porad, które pomogą Ci w przygotowaniach do matury z informatyki.

  1. Zrozumienie materiału: Przed rozpoczęciem nauki warto dokładnie zapoznać się z wymaganiami egzaminacyjnymi. Dzięki temu będziesz wiedział, jakie tematy będą poruszane na egzaminie i jakie umiejętności będą wymagane. Następnie warto skupić się na zrozumieniu materiału, a nie tylko zapamiętywaniu. To pozwoli Ci na swobodne radzenie sobie z zadaniami na egzaminie.

  2. Systematyczna nauka: Ważne jest, aby nie zostawiać nauki na ostatnią chwilę i uczyć się systematycznie. Dobrym pomysłem jest regularne powtarzanie materiału oraz rozwiązywanie zadań i testów.

  3. Rozwiązywanie testów i zadań: Rozwiązywanie zadań i testów pozwoli Ci na sprawdzenie swoich umiejętności i nauczonych wcześniej zagadnień. Dobrym pomysłem jest również rozwiązywanie zadań z poprzednich lat matury, dzięki czemu będziesz miał lepszy ogląd na rodzaj pytań, jakie mogą pojawić się na egzaminie.

  4. Korzystanie z dodatkowych źródeł: W Internecie znajdziesz wiele materiałów, które pomogą Ci w nauce. Możesz skorzystać z darmowych kursów online, filmików edukacyjnych czy stron internetowych poświęconych nauce informatyki.

Podsumowanie: Przygotowania do matury z informatyki wymagają odpowiedniego podejścia i systematycznej nauki. Ważne jest zrozumienie materiału oraz regularne powtarzanie i rozwiązywanie zadań. Korzystanie z dodatkowych źródeł również może pomóc w zdaniu egzaminu. Dzięki tym poradom masz większe szanse na uzyskanie dobrego wyniku na maturze z informatyki.

Jeżeli podoba Ci się ta forma poradnika i chcesz poznać kolejne części - zapisz się na nasz newsletter.

Otrzymasz dodatkowo kolejne części poradnika na temat Excela całkowicie bezpłatnie.

Etap drugi: Wprowadzamy dane do arkusza

Tak jak wspomniałem we wcześniejszym wpisie, jeżeli mamy plik z danymi do zadania, możemy przystąpić do ich importu. Szerzej opisałem tę procedurę w dalszej części poradnika, więc
w tym miejscu nie będę tego kroku szczegółowo komentował.

Jeżeli do zadania nie dołączono pliku z danymi i musimy je wprowadzić sami, pamiętajmy o kilku trickach, które mogą nam przyspieszyć oraz ułatwić pracę.

Szybkie numerowanie komórek

Jeżeli chcesz ponumerować kolejne komórki począwszy od A1 do A10, wykonaj kolejne kroki:

·       zaznacz w arkuszu komórkę A1 i wpisz 1, następnie komórkę A2 i wpisz 2,

·       zaznacz obszar A1:A2,

·       najedź myszką na prawy dolny róg zaznaczonego pola - kwadracik (tzw. uchwyt wypełniania)

Etap pierwszy: Rzut oka na zadanie

Oto dostałeś swój arkusz maturalny i teraz myślisz, od czego zacząć? Jak to mówią, najlepiej od początku. Przeczytaj dobrze polecenie. Znajdziesz w nim szereg wskazówek, jak zabrać się do zadania.
Zadania z Excela można podzielić na dwie kategorie. Pierwsza obejmuje te zadania, do których dołączono plik tekstowy z danymi. Moim zdaniem jest to łatwiejszy wariant, ponieważ po zaimportowaniu danych właściwie możemy przystąpić do pracy i zdobyć upragnione punkty.
Druga kategoria zadań to takie, do których nie dołączono pliku z danymi. Trzeba więc te dane stworzyć sobie samemu. Oczywiście musimy to zrobić na postawie treści z arkusza. Często są to zadania, w których rozpatrujemy jakieś zjawisko, które dzieje się w określonym czasie, np. kilku miesięcy. Tak były skonstruowane zadania z matury w roku 2014 (Zadanie 4. Ferma.) oraz 2015 w starej formule (Zadanie 6. Zbiornik.). Moim zdaniem tego typu zadania wymagają więcej uwagi, bo już na wstępie możemy źle zrozumieć polecenie i błędnie wyprowadzić dane wejściowe.

Excel do matury - zupełne podstawy

Jak zapewne wiesz, Excel jest arkuszem kalkulacyjnym. W dużym uproszczeniu służy do wykonywania różnego rodzaju obliczeń, symulacji oraz tworzenia wykresów. Na upartego da się w nim pisać, podobnie jak w edytorze tekstów, ale do tego wygodniejszy jest Word.


Podstawowym elementem arkusza jest komórka, czyli pole, które powstaje na przecięciu kolumny i wiersza. Na obrazku poniżej w pierwszej komórce wpisana jest cyfra 2. A1 oznacza więc adres komórki, który powstaje od litery określającej kolumnę oraz numeru wiersza.

© 2023 MaturaInformatyka.pl || Kontakt: admin(malpa)maturainformatyka.pl

Search